1η θέση για μαθητές μας στον Διαγωνισμό του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «Story Logic Net»

Με μεγάλη χαρά συγχαίρουμε τους μαθητές της Ε’ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Γεώργιο Κούρτα και Αναστάσιο Πουλίτση που διακρίθηκαν στην 1η θέση σε πανελλαδικό επίπεδο στο ηλικιακό group 10-12 ετών, στο πλαίσιο του Διαγωνισμού του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Story Logic Net.

Η ιστορία που συνέγραψαν οι μαθητές του Σχολείου μας με τον τίτλο    «Η Ευρώπη κινδυνεύει» έχει ως πρωταγωνιστή τον οξύρρυγχο Πάουλ και μέσω του αφηγήματος περνάνε σημαντικά μηνύματα αναφορικά με την προστασία του περιβάλλοντος.

Η ιστορία των μαθητών μας μεταφράστηκε στα Αγγλικά και μαζί με ιστορίες άλλων μαθητών από τη Ρουμανία, την Πορτογαλία και την Πολωνία θα δοθούν στους υπεύθυνους του Προγράμματος της Συνεργατικής Μάθησης με στόχο να αξιοποιηθούν περαιτέρω.

Το «Story Logic Net» αποτελεί ένα πρόγραμμα που απευθύνεται σε παιδιά, γονείς και δασκάλους που ενδιαφέρονται για τη συνεργατική γραφή ως μεθοδολογία μάθησης.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την επιτυχία τους και τη σπουδαία διάκρισή τους!

Διαβάστε το έργο «Η Ευρώπη κινδυνεύει» εδώ…

Λίγα λόγια για το Πρόγραμμα «Story Logic Net»:

Ο στόχος του Προγράμματος είναι η αύξηση και η καλλιέργεια των ικανοτήτων των παιδιών (ηλικίας από 8 έως 12 ετών) μέσω της ανάπτυξης και της μάθησης και διαθέτοντας όλα τα απαραίτητα εργαλεία εκμάθησης στους εκπαιδευτικούς και στους γονείς. Μέσω μιας νέας μεθοδολογίας που βασίζεται στη διαδικτυακή συνεργατική γραφή  αναπτύσσονται οι δεξιότητες επικοινωνίας των μαθητών στην ψηφιακή αφήγηση.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αποτελεί μια πρωτοβουλία της Ομάδας Ευρωπαϊκών Οργανισμών – Πανεπιστημίων, Σχολείων και Εταιρειών, και συγχρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Erasmus +.

Επιπλέον πληροφορίες για το Πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε στην επίσημη ιστοσελίδα www.storylogicnet.eu.