1η θέση στον Τελικό του Διαγωνισμού της Amazon, AWS GetIT Greece 2024 για τις μαθήτριες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης

Την 1η θέση κατέκτησαν οι μαθήτριες από την α΄ Γυμνασίου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Τζωρτζίνα Ηλιοπούλου, Τατιανή Θεοδόση, Μαριμπέλλ Καλαντζή, Δέσποινα Σουρή, οι οποίες συμμετείχαν στον Τελικό του Διαγωνισμού της Amazon, AWS GetIT Greece 2024. Ο Τελικός πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19 Μάϊου 2024 στο Ίδρυμα Ευγενίδου.

Στον Διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 15 σχολεία σε πανελλαδικό επίπεδο ενώ στον Τελικό προκρίθηκαν 4 για να παρουσιάσουν τις ιδέες τους.

Η Τζωρτζίνα, η Τατιανή, η Μαριμπέλλ και η Δέσποινα εντυπωσίασαν παρουσιάζοντας το project Learning Difficulties Style”. Πρόκειται για μια εφαρμογή που αναπτύσσει ένα προσωπικό βοηθό – δάσκαλο, ο οποίος υποστηρίζει μαθητές και μαθήτριες με μαθησιακές δυσκολίες.

Μέσω αυτής της εξαιρετικά σημαντικής διάκρισης οι μαθήτριες του Σχολείου μας πρόκειται το επόμενο χρονικό διάστημα να συναντήσουν τον Αμερικανό Πρέσβη για να παρουσιάσουν την ιδέα τους και να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτική επίσκεψη στα κεντρικά γραφεία της εταιρείας Amazon στην Ελλάδα.

Ο Διαγωνισμός AWS GetIT είναι ένας Διαγωνισμός που υπάγεται σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο υλοποιείται από την Amazon Web Services, πραγματοποιείται στην Ελλάδα και έχει ως στόχο την έμπνευση και την ενθάρρυνση μαθητών ώστε να ανακαλύψουν και να προτείνουν τρόπους με τους οποίους η τεχνολογία μπορεί να βοηθήσει το κοινωνικό σύνολο και να σχεδιάσουν μια εφαρμογή που θα έχει θετικό αντίκτυπο για τον συνάνθρωπο.

Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριες του Σχολείου μας για τη σπουδαία επιτυχία τους καθώς και στον IT Director και καθηγητή Πληροφορικής κύριο Δημήτρη Μωραϊτη και στον καθηγητή Τεχνολογίας κύριο Γιάννη Τούντα που συντέλεσαν στην άρτια προετοιμασία και καθοδήγησή τους.