1η θέση για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση στον Διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών EU.S.O.

Την 1η θέση κατέκτησε η Εκπαιδευτική Αναγέννηση στον Τοπικό Διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών EU.S.O., ο οποίος πραγματοποιήθηκε στις 10 Δεκεμβρίου του 2016. Οι μαθητές που συμμετείχαν από το Σχολείο μας ήταν η Κουκλάκη Ελένη, η Πανταζή Αθηνά και ο Τζίκας Σταύρος, από τη Β΄ Λυκείου.

Συγκεκριμένα, η ομάδα μας πρώτευσε με συνολικό βαθμό 287/300 (Επιμέρους βαθμολογία: 97, 97, 93/100 σε Φυσική, Χημεία και Βιολογία αντίστοιχα) και διακρίθηκε με μεγάλη διαφορά από το σχολείο που κατέκτησε τη δεύτερη θέση της αξιολόγησης.

Επιδεικνύοντας ομαδικό πνεύμα, επιμονή και συγκέντρωση, οι μαθητές εφήρμοσαν τις γνώσεις και τις εργαστηριακές τεχνικές που είχαν αποκομίσει κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό. Την προετοιμασία τους είχαν αναλάβει οι καθηγητές Φυσικών Επιστημών Κουμπενά Βαλεντίνα, Κριμιτζάς Αντώνιος, Μπουριάζος Αχιλλέας και Παπουτσής Σταμάτης, με τη συνεργασία και εργαστηριακή οργάνωση της κας Παναγιωτοπούλου Λεωνής.

Οι μαθητές μας θα προετοιμαστούν για την επόμενη Πανελλήνια φάση του διαγωνισμού, που θα πραγματοποιηθεί στα εργαστήρια του ΕΚΦΕ Αγίων Αναργύρων στις 28 Ιανουαρίου 2017, στην οποία θα συναγωνιστούν τους νικητές των προκριματικών τοπικών διαγωνισμών EUSO. Στόχος μας είναι η συμμετοχή του Σχολείου μας στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών, στην Κοπεγχάγη τον Μάιο του 2017.