Το Κυνήγι του Κρυμμένου Θησαυρού του πειρατή Αναγένη από τους μαθητές της Γ’ Δημοτικού

Το μυστήριο με την ξαφνική εξαφάνιση του δεινού πειρατή Αναγένη, φόβου και τρόμου των ναυτικών, δεν θα απασχολούσε ιδιαίτερα μετά από τόσους αιώνες.    Το Κυνήγι του Κρυμμένου Θησαυρού του, όμως, προκάλεσε το ενδιαφέρον πολλών επίδοξων «χρυσοθήρων».

Ανάμεσα σε αυτούς και όλοι εμείς, μαθητές και δάσκαλοι της Γ’ Δημοτικού,  που δεν επιδιώκαμε, βέβαια, τον ίδιο τον θησαυρό αλλά τη χαρά της αναζήτησης. Γρίφοι, αναγραμματισμοί, προβλήματα λογικής, που εμπόδιζαν τον «δρόμο», ξεπεράστηκαν με τη συλλογική προσπάθεια, την επιμονή και την προσήλωση όλων στον κοινό στόχο. Ξεφυλλίζοντας το σημειωματάριο του πειρατή φτάσαμε τελικά στον θησαυρό και ανοίξαμε το μαγικό σεντούκι της Γνώσης, της Συμμετοχής και της Αλληλοβοήθειας. Καλές Απόκριες! Και του χρόνου!