«Το κορίτσι» του Οδυσσέα Ελύτη

«Εάν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι. Που σημαίνει: με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις».

Οδυσσέας Ελύτης

Οι μαθητές της Δ’ δημοτικού είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν, μέσω του μαθήματος της Γλώσσας, τον βίο και το έργο του σπουδαίου Έλληνα ποιητή, Οδυσσέα Ελύτη. Με θαυμασμό για τον Νομπελίστα ποιητή, οι μικροί μαθητές, ήρθαν σε επαφή με βασικά γνωρίσματα της ποίησής του όπως ο ήλιος, η θάλασσα και το Αιγαίο Πέλαγος.

Ταξίδεψαν μελωδικά με το μελοποιημένο ποίημα «Το κορίτσι», από την ποιητική συλλογή ‘Ο Ήλιος ο Ηλιάτορας’, και δημιούργησαν τις δικές τους εικόνες εμπνευσμένοι από τους στίχους του ποιήματος. Κάθε στίχος χώρεσε σε μια ζωγραφιά και κάθε ζωγραφιά μπόρεσε να χωρέσει όσες σκέψεις και συναισθήματα γέννησε η ποίηση του Ελύτη στους μαθητές μας…! Εμείς πάντως το απολαύσαμε και πορευτήκαμε μαζί με το κορίτσι σ ’έναν ολάνθιστο κήπο, ψάχνοντας για το χαμένο του όνειρο.