«Το Κάστρο της Αγάπης» των μαθητών του Νηπιαγωγείου μας

Οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου μας προσέγγισαν πρόσφατα τη θεματική ενότητα που σχετίζεται με τις ανθρώπινες αξίες. Με βιωματικά και διαδικτυακά παιχνίδια, ιστορίες, κουκλοθέατρο και ανάκληση των εμπειριών τα παιδιά προσέγγισαν έννοιες όπως η εμπιστοσύνη, η υπομονή, η ειλικρίνεια, η φιλία, η γενναιοδωρία και η συνεργασία.

Προκειμένου να γίνουν αυτές οι αφηρημένες έννοιες πιο χειροπιαστές, στους μικρούς μας μαθητές δημιουργήσαμε «Το Κάστρο της Αγάπης» και τοποθετήσαμε στη βάση του συμβολικά τις αξίες που αποτελούν θεμέλιο για να στηρίζεται το οικοδόμημα. Κάθε φορά που αφαιρούσαμε ένα τουβλάκι από τη βάση, το κάστρο κατέρρεε.

Τα παιδιά μετά το μάθημα δημιούργησαν το δικό τους κάστρο της αγάπης, το φωτογράφισαν και το μοιράστηκαν με τους συμμαθητές τους μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης.