Το εργαστήρι αγγειοπλαστικής της Δ’ Δημοτικού!

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και κατά τη μελέτη των Γεωμετρικών χρόνων οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να μάθουν περισσότερα για την τέχνη της εν λόγω περιόδου, χαρακτηριστικό της οποίας ήταν η διακόσμηση αγγείων με γεωμετρικά σχέδια.

Κατά την επεξεργασία και τον σχολιασμό εικόνων με αγγεία της Γεωμετρικής εποχής, οι μαθητές γνώρισαν τους κυριότερους τύπους αγγείων και έμαθαν για τη χρησιμότητα του καθενός. Σύντομα μάλιστα διαπίστωσαν ότι γραμμές, κύκλοι, τρίγωνα, μαίανδροι αποτελούν επαναλαμβανόμενα μοτίβα διακόσμησής τους γεγονός που τα διακρίνει από αγγεία μεταγενέστερων εποχών.

Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού, σε ρόλο αγγειοπλάστη, διακόσμησαν αμφορείς, πίθους, κρατήρες, υδρίες, πυξίδες, σκύφους και οινοχόες και δημιούργησαν το δικό τους ιδιαίτερο εργαστήρι αγγειοπλαστικής που εντυπωσίασε όλους!!!