Συμμετοχή της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στο 3ο Online eSafety Συνέδριο

Με αφορμή την Ασημένια Ετικέτα για την Ψηφιακή Ασφάλεια που απονεμήθηκε πρόσφατα στο Σχολείο μας από το Ευρωπαϊκό Σχολικό Δίκτυο (European Schoolnet) στο πλαίσιο της δράσης  eSafety Label που πιστοποιεί τα σχολεία για το σύνολο των πολιτικών ασφαλούς διαδικτύου που εφαρμόζουν, η Εκπαιδευτική Αναγέννηση συμμετείχε στο 3ο Online eSafety Συνέδριο που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 29 Μαϊου 2021.

Την έναρξη των εργασιών του Συνεδρίου πραγματοποίησε η Γενική Διευθύντρια της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης κυρία Έρι Μαντά.

Ο ιδιαίτερα ενδιαφέρων χαιρετισμός της κας Ε. Μαντά δημιούργησε πρόσφορο έδαφος για προβληματισμό τόσο στο διαδικτυακό πάνελ των ομιλητών όσο και στους συμμετέχοντες που παρακολούθησαν το Συνέδριο.

Το 3ο Online eSafety Συνέδριο διοργανώθηκε από τον Συντονιστή και τους Πρεσβευτές του eSafetyLabel σε συνεργασία με το Εργαστήριο Πειραματικής Ψυχολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το Πρόγραμμα του Συνεδρίου συνεχίστηκε ως εξής:

17:00 Χαιρετισμός κ. Μαντά, Γενική Διευθύντρια

Εκπαιδευτικής Αναγέννησης – Εκπαιδευτήρια Αντωνόπουλου

Έναρξη εργασιών online eSL συνεδρίου

17:15 Κατερίνα Ψαρουδάκη Υπεύθυνη επικοινωνίας Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου ΙΤΕ

“Δράσεις και εκπαιδευτικό υλικό του Ελληνικού κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ”

17:40 Μελτίνη Χριστοδουλάκη, Υπεύθυνη Ανοιχτής Γραμμής καταγγελιών SafeLine.gr

«Παράνομο περιεχόμενο στο διαδίκτυο. Πως να το καταγγείλετε»

18:05 ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ Γεώργιος Παπαπροδρόμου
Υποστράτηγος ε.α., π. Δ/ντής Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος
«Η ψηφιακή ασφάλεια στην εκπαίδευση, αναγκαιότητα ή επιλογή»

18:35 Αριάδνη Δάντε Μηχανικός Πληροφορικής – Συγγραφέας «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο: ο ρόλος της οικογένειας»

19:00 Πάνος Τσαδάρης Nexion IT Solutions «Παιδί και Διαδίκτυο: Μάστιγα της σύγχρονης εποχής ή παράθυρο στη γνώση;»

19:20 Ντίνα Τάλλου 7ο Νηπιαγωγείο Ιωαννίνων

«Νηπιαγωγείο και Ψηφιακή ασφάλεια»

19:40 Ειρήνη Παπαναστασάτου Νηπιαγωγείο Φαρακλάτων «Ψηφιακή πολιτειότητα. Ένα εκπαιδευτικό σενάριο για το νηπιαγωγείο»

20:00 Αθανάσιος Κατσαρός – Γιώργος Παπαναστασίου Πρεσβευτές της δράσης Στρογγυλή τράπεζα  «Διαδίκτυο, μία πρώτη επαφή»

20:30 Γιώργος Ερρίκος Χλαπάνης Πρεσβευτής της δράσης

«Έρευνα για την ασφάλεια στο διαδίκτυο στο πλαίσιο προγραμμάτων Erasmus+ του 2ου ΓΕΛ Κω»

20:45 Κλείσιμο εργασιών συνεδρίου – Απολογισμός

Συγχαρητήρια σε όλους τους εισηγητές για τη συμμετοχή τους στο Συνέδριο.