Συμμετοχή μαθητών του Προγράμματος GCE στη Διαδικτυακή Έκθεση Πανεπιστημίων της UNIFROG

Την Τρίτη 17 Μαΐου 2022, οι μαθητές του Προγράμματος GCE συμμετείχαν στη Διαδικτυακή Έκθεση Πανεπιστημίων που διοργάνωσε η εκπαιδευτική πλατφόρμα UNIFROG.

Κατά τη διάρκεια της Έκθεσης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με εκπροσώπους κορυφαίων πανεπιστημίων από όλο τον κόσμο, όπως είναι το Πανεπιστήμιο του Cambridge, το Imperial College London και το Universita Bocconi. Παράλληλα ενημερώθηκαν για τις διαδικασίες εισαγωγής ανά χώρα και πανεπιστήμιο και έθεσαν τα δικά τους ερωτήματα.

Οι μαθητές του προγράμματος GCE του Σχολείου μας, μέσα από τη συμμετοχή τους σε Εκθέσεις όπως αυτή, βελτιστοποιούν τις επιλογές τους, με δεδομένο μάλιστα ότι το τοπίο των διεθνών σπουδών είναι τεράστιο και ετερόκλητο.