Συμμετοχή μαθητών μας στο 55th The Hague International Model United Nations

Με επιτυχία συμμετείχαν μαθητές από το Λύκειο του Σχολείου μας στο 55th The Hague International Model United Nations που διεξήχθη στη Χάγη, στο World Forum Convention Center, από τις 23 έως τις 26 Ιανουαρίου 2023. Το THIMUN αποτελεί το μεγαλύτερο μαθητικό συνέδριο προσομοίωσης του Ο.Η.Ε.

Την Εκπαιδευτική Αναγέννηση εκπροσώπησαν επάξια ο μαθητής της Β΄ Λυκείου  Σ. Δ. και ο μαθητής της Α’ Λυκείου Σπύρος Οικονομόπουλος, ως Μέλη του Οργανισμού IEAE (Διεθνής Υπηρεσία Ατομικής Ενέργειας).

Συγκεκριμένα ο μαθητής Σ.Δ. συμμετείχε στην Επιτροπή GA1 Disarmament and International Security και ο μαθητής Σπύρος Οικονομόπουλος συμμετείχε στην Επιτροπή Sustainable Development Commission.

Το Συνέδριο συγκέντρωσε τη συμμετοχή 5000 μαθητών που εκπροσώπησαν σχολεία από ολόκληρο τον κόσμο και αποτέλεσε μια πολύτιμη εμπειρία συνεργασίας ανάμεσά τους.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την προετοιμασία τους, τη συμμετοχή τους και τη σπουδαία εμπειρία που αποκόμισαν.

Συγχαρητήρια στις Προπονήτριες των μαθητών και φοιτήτριες Νομικής Φαίη Αναγνωστοπούλου και Αγγελική Κωνσταντάρα.

Τους μαθητές συνόδευσε η καθηγήτρια Αγγλικών του Σχολείου μας κυρία Χαρά Νικηφορίδου.