Συμμετοχή μαθητών μας στο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Α.Σ.Ι.Σ.

Για άλλη μια χρονιά, μαθητές Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης έδωσαν ένα ζωντανό «παρών» στο ετήσιο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών, στο πλαίσιο των Αθλητικών Συναντήσεων Ιδιωτικών Σχολείων. Το φετινό Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 19 Μαΐου 2018 στις εγκαταστάσεις των Εκπαιδευτηρίων «Νέα Γενιά Ζηρίδη».
Οι μαθητές του Σχολείου μας παρουσίασαν ένα εντυπωσιακό πρόγραμμα με εντυπωσιακούς χορούς της Θράκης όπως «Ξέσυρτος», «Το Φλουρί», «Τρεμουλιαστός», «Χασαπιά».
Η φετινή ομάδα Παραδοσιακών Χορών αποτελείται από τους εξής μαθητές και μαθήτριες της Δ’ και ΣΤ’ Δημοτικού: Αλεξάνδρα Θεοφύλακτου, Ζωή Καρεκλά, Δανάη Κουνέλη, Βεατρίκη Λεουτσάκου, Ιωάννης Λώτος, Δήμητρα Μεφσούτ, Μαρία Σταυράκη, Φωτεινή-Δέσποινα Στεφανίδου (Δ’ Δημοτικού), Ευθυμία Καμπανάου, Πέτρος Καρεκλάς, Νικόλαος Μαραντίδης, Σπυρίδων Μεφσούτ, Μάριος Μισακιάν, Δήμητρα-Μυρτώ Σταματίου, Άννα-Ελένη Χαλαράκη και Εμμανουέλα Χριστοδουλάκη (ΣΤ΄ Δημοτικού).
Την εκπαίδευση των μαθητών και των μαθητριών μας, την επιμέλεια του προγράμματος και τη διδασκαλία των χορών ανέλαβε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κύριος Δημήτρης Αρβανίτης.
Τις παραδοσιακές στολές που φορούσαν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας επιμελήθηκε η κυρία Κασσιανή Δικαιουλάκου.
Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή τους!