Συμμετοχή μαθητών μας στο Πρόγραμμα Crocus

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών Β΄  Λυκείου και ειδικότερα στην ενότητα “Ετερότητα-Σεβασμός ανθρωπίνων δικαιωμάτων”, το Τμήμα Β’ 2 με την καθοδήγηση του Θεολόγου κου Γ. Σωρανίδη, συμμετείχε στο Πρόγραμμα Crocus του Εβραϊκού Μουσείου Αθηνών.

Οι μαθητές συγκέντρωσαν υλικό για το Ολοκαύτωμα, συζήτησαν για τις συνθήκες στα στρατόπεδα συγκέντρωσης και τα εγκλήματα που όλη η ανθρωπότητα έχει καταδικάσει. Μετά και τη προβολή της ταινίας “Γυμνός ανάμεσα στους λύκους”, που συγκλόνισε τους μαθητές, η ομάδα φύτεψε βολβούς στον προαύλιο χώρο του Σχολείου. Οι μικροί βολβοί που αργότερα θα δώσουν τα κίτρινα κρινάκια, συμβολίζουν τα νεαρά παιδιά που έχασαν τη ζωή τους κατά τη διάρκεια του Ολοκαυτώματος, αλλά και την ελπίδα να μη γνωρίσει η παγκόσμια κοινότητα παρόμοιες θηριωδίες.