Συμμετοχή μαθητών μας στην 12η Διημερίδα Βιολογίας

Μαθητές του προγράμματος GCE, μαζί με την καθηγήτρια Βιολογίας του Σχολείου μας κυρία Βαλεντίνα Κουμπενά, είχαν την ευκαιρία να λάβουν μέρος στην 12η Διημερίδα Βιολογίας με θέμα «Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία». Στη διημερίδα, η οποία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 3 Μαρτίου 2018 στο Αμφιθέατρο του Ραλλείου Γυμνασίου-Λυκείου Πειραιά, συμμετείχε πλήθος μαθητών από πολλά σχολεία της Αττικής.

Οι μαθητές της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, κατά τη διάρκεια της Διημερίδας, παρακολούθησαν εισηγήσεις από εξέχοντες Ακαδημαϊκούς του Τμήματος Βιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ).

Κάποιες μόνο από τις θεματικές που αναπτύχθηκαν κατά τη διάρκεια των εισηγήσεων ήταν «Τα στοματικά σύμπλοκα των φυτών», «Μύθοι και αλήθειες για τα ερπετά», «Η εξελικτική ιστορία του ανθρώπου».