Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών στον Όμιλο Ιατρικής και Α’ Βοηθειών

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ομίλου Ιατρικής και Α΄ Βοηθειών την Τρίτη 10 Μαΐου 2022 συμμετείχαν σε ένα ενδιαφέρον σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών με εισηγητή τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας κύριο Απόστολο Ζερβογιάννη, επαγγελματία Ναυαγοσώστη από το Λιμενικό Σώμα.

Αρχικά προηγήθηκε το θεωρητικό μέρος όπου τα παιδιά πήραν πολύ σημαντικές πληροφορίες. Στη συνέχεια ακολούθησε η εκπαίδευση σε πρακτικό επίπεδο. Οι μαθητές πραγματοποίησαν προσομοιώσεις της καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης με τη χρήση προπλασμάτων Α’ Βοηθειών.

Η εκπαίδευση διοργανώθηκε υπό την αιγίδα της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης και την υποστήριξη της Ένωσης Αθλητικής Ναυαγοσωστικής Ελλάδος (ΕΑΝΕ) και του Ιδρύματος «Princess Charlene of Monaco Foundation».

Μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης οι μαθητές έλαβαν Βεβαιώσεις Συμμετοχής.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τον ενθουσιασμό τους, το ενδιαφέρον τους και τη συμμετοχή τους.