Σεμινάριο μέσω της πλατφόρμας «100.mentors.com» στο μάθημα των Αγγλικών

Την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον σεμινάριο στο μάθημα των Αγγλικών μέσω της πλατφόρμας «100.mentors.com», είχαν οι μαθητές της γ’ Γυμνασίου του Σχολείου μας, την Τρίτη 29 Μαΐου 2018.

Με πρωτοβουλία των καθηγητριών της Αγγλικής γλώσσας, κυρίας Ελένης Καραγιάννης και κυρίας Κατερίνα Παπαδημητρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες συνομίλησαν με τρεις καταξιωμένους επαγγελματίες, ο καθένας στο αντικείμενό του.

Οι μαθητές είχαν επιλέξει τρία διαφορετικά επιστημονικά πεδία και συνομίλησαν στα Αγγλικά για περίπου 30’’ λεπτά με τους παρακάτω επιτυχημένους ερευνητές και επιχειρηματίες :

• Την κυρία Ιωάννα Θεοδώρου με εξειδίκευση στις Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις.
  • Την κυρία Αλεξάνδρα Κατσαίτη που δραστηριοποιείται στο χώρο του design & fashion.
  • Τον κύριο Mehdi Ordikhani – Seyedlar, που είναι ερευνητής στον τομέα του Biomedical Engineering.

Οι ομιλητές κατά τη διάρκεια της συζήτησής τους με τους μαθητές και τις μαθήτριες της γ’ Γυμνασίου παρουσίασαν τις ποικίλες πτυχές της δουλειάς τους, τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν σε καθημερινή βάση, τις ευκαιρίες που δημιουργούνται μέσω της συστηματικής προσπάθειας και έμπνευσης και απάντησαν στις ερωτήσεις και στις απορίες που τους τέθηκαν.