Πρόκριση μαθητών από το Λύκειο στον Τελικό του 5ου Μαθητικού Οικονομικού Διαγωνισμού «Ο Ερμής»

Τέσσερις μαθητές και μαθήτριες από τη Γ΄ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, η Μαρίνα Μπισκίνη, ο Ανδρέας Ζωγράφος, ο Μιχάλης Χατζησταμάτης και η Βασιλική Κολιμάτση προκρίθηκαν στη Β΄ Φάση και Τελική του 5ου Μαθητικού Οικονομικού Διαγωνισμού «Ο Ερμής» που διοργανώνει το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, για τα 100 χρόνια λειτουργίας του.

Οι μαθητές που συμμετείχαν απάντησαν σε ερωτήσεις που αφορούν μικροοικονομικά και μακροοικονομικά προβλήματα καθώς και θέματα της τρέχουσας οικονομικής επικαιρότητας.

Ο Τελικός του Διαγωνισμού θα διεξαχθεί το Σάββατο 27 Απριλίου 2024 δια ζώσης στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, ενώ στα τέλη Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθεί η Τελετή Βράβευσης με τη συμμετοχή του Πρύτανη, σε όλους τους προκριθέντες στη Β΄ Φάση.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες του Σχολείου μας για την επιτυχία τους και την πρόκρισή τους καθώς και στην καθηγήτρια Οικονομικών κυρία Πηγή Λιαγκρή που υποστήριξε την προετοιμασία τους.

Ευχόμαστε επιτυχία στη Β΄ Φάση του Διαγωνισμού.