«Προληπτική Παρέμβαση για το Κάπνισμα. SMOKE FREE GREECE»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες από το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Σχολείου μας, την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2023, παρακολούθησαν ομιλίες που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο της δράσης ‘’SMOKE FREE GREECE’’που αποτελεί ένα πρόγραμμα προληπτικών παρεμβάσεων για το κάπνισμα στη μαθητική κοινότητα.

Μέσω των συγκεκριμένων παρεμβάσεων οι μαθητές μας ενημερώθηκαν έγκυρα και με επιστημονικό κύρος σχετικά με τις καταστροφικές συνέπειες του καπνίσματος. Κατά τη διάρκεια των εισηγήσεων πήραν πληροφορίες σχετικά με τα τοξικά συστατικά του καπνού, την εξάρτηση, τα διάφορα καπνικά προϊόντα, τους τρόπους διαφήμισης, τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία, το παθητικό κάπνισμα, τους τρόπους διακοπής του καπνίσματος και τα οφέλη ενός υγιεινού τρόπου ζωής χωρίς εξαρτήσεις.

Η εισήγηση πραγματοποιήθηκε από την κυρία Βεργίνα – Κωνσταντίνα Βυζικίδου, Ψυχολόγο, Msc Προαγωγή και Αγωγή Υγείας, Συνεργάτη της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, Συντονίστρια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ‘’SMOKE FREE GREECE’’.