Παρουσίαση του Radboud University στους μαθητές του Προγράμματος GCE

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και Β’ Λυκείου του Προγράμματος GCE της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2020, την παρουσίαση του κυρίου Chris Osman, εκπροσώπου του Πανεπιστημίου του Radboud, o οποίoς επισκέφτηκε το Σχολείο μας για να μιλήσει στους μαθητές μας για τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών.

Το Πανεπιστήμιο του Radboud θεωρείται τα τελευταία χρόνια το καλύτερο γενικό πανεπιστήμιο της Ολλανδίας και κατατάσσεται στα 50 καλύτερα πανεπιστήμια της Ευρώπης. Είναι χαρακτηριστικό ότι το τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου συνέβαλε καθοριστικά στη λήψη της πρώτης πραγματικής φωτογραφίας μιας μαύρης τρύπας -μία από τις σημαντικότερες επιστημονικές ανακαλύψεις των τελευταίων ετών.

Οι μαθητές μας έδειξαν έντονο ενδιαφέρον όπως φάνηκε από τις πολλές και εύστοχες ερωτήσεις τους μετά την παρουσίαση.