Παρουσίαση του Πανεπιστημίου του Groningen

Οι μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου του Προγράμματος GCE είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παρουσίαση της κυρίας Mihaela Duia, εκπροσώπου του Πανεπιστημίου του Groningen, που επισκέφτηκε την Εκπαιδευτική Αναγέννηση, για να τους ενημερώσει αναφορικά με τα Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών.

Το Πανεπιστήμιο του Groningen, αποτελεί το δεύτερο παλαιότερο πανεπιστήμιο της Ολλανδίας (ιδρύθηκε το 1614), θεωρείται το κορυφαίο γενικό πανεπιστήμιο της χώρας και κατατάσσεται στα 100 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως.

Κατά την παρουσίαση οι μαθητές του Σχολείου μας ενημερώθηκαν γενικότερα για τα αγγλόφωνα πανεπιστημιακά προγράμματα στην Ολλανδία.

Οι ερωτήσεις που έθεσαν έδειξαν το έντονο ενδιαφέρον τους, αλλά και τον ενθουσιασμό τους, για σπουδές υψηλής ποιότητας.