Ο Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό» στην Εκπαιδευτική Αναγέννηση

Συνεχίζοντας την πολυετή συνεργασία με το Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης, το Σχολείο μας έχει τη χαρά και την τιμή να είναι επιλεγμένο Εξεταστικό Κέντρο του Διεθνούς Μαθηματικού Διαγωνισμού «Καγκουρό». Πρόκειται για τον μεγαλύτερο εκπαιδευτικό και συνάμα διασκεδαστικό διαγωνισμό παγκοσμίως, στον οποίο συμμετέχουν παραπάνω από 6 εκατομμύρια μαθητές από 62 χώρες, από την Β’ Δημοτικού μέχρι την Γ’ Λυκείου.

«Η φιλοσοφία του διαγωνισμού βασίζεται στην αρχή ότι τα μαθηματικά είναι μια κουλτούρα η οποία πρέπει να παρέχεται σε όλους. Ειδικά, επειδή τα μαθηματικά καλλιεργούν την σκέψη και φέρνουν πνευματική ικανοποίηση, δεν πρέπει να απευθύνονται μόνο σε λίγους».

Ο Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό» θα φιλοξενηθεί στις εγκαταστάσεις της «Εκπαιδευτικής Αναγέννησης» το Σάββατο 17 Μαρτίου 2018 στις 09:00 π.μ.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του Διαγωνισμού, στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.kangaroo.gr