Ο Ανθόκηπος της Α΄ Δημοτικού

Καλή σχολική χρονιά αγαπημένα μας πρωτάκια!

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021, ημέρα του σχολικού Αγιασμού, υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας τους μικρούς μαθητές της Α’ Δημοτικού. Η χαρά, ο ενθουσιασμός, μαζί με την κρυφή αγωνία τους φαίνονταν στα πρόσωπά τους. Την αγωνία τους διαδέχτηκε το χαμόγελο, όταν ανακάλυψαν το δικό τους χάρτινο λουλούδι με το όνομά τους μέσα στις τάξεις τους!

Μετά το πρώτο καλωσόρισμα της δασκάλας τους και τις θερμές ευχές της για το νέο ξεκίνημά τους στο Δημοτικό Σχολείο, κάθε παιδί τοποθετούσε χαρούμενο στον άδειο φελοπίνακα της τάξης του το λουλουδάκι του!

Ο άδειος φελοπίνακας μετατράπηκε σε « Ανθόκηπο» που φιλοξενούσε πολύχρωμα, μοναδικά και διαφορετικά μεταξύ τους λουλούδια. Τόσα λουλούδια, όσες και οι διαφορετικές προσωπικότητες των παιδιών μας!

Η ευθύνη μας μεγάλη! Φροντίδα μας… Να ανθίσουν όλα τα λουλούδια στο «Ανθόκηπο» γιατί όλα είναι τρυφερά, μοναδικά και πολύτιμα!

Αυτή η φροντίδα είναι και η υπόσχεσή μας.

Αγαπητοί γονείς! Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας!