Ομιλίες μαθητριών του Σχολείου μας σε Τιμητική Εκδήλωση με θέμα «Οι Γυναίκες στην Επιστήμη»

Δυο μαθήτριες από το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Σχολείου μας συμμετείχαν στην Τιμητική Εκδήλωση με θέμα «Οι Γυναίκες στην Επιστήμη» που διοργάνωσε η Ένωση Ελλήνων Φυσικών την Παρασκευή 11 Φεβρουαρίου 2022 με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Γυναικών και Κοριτσιών στην Επιστήμη. Στην υβριδική συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στο Σεράφειο του Δήμου Αθηναίων συμμετείχαν γυναίκες – επιστήμονες και βραβευμένες φοιτήτριες – μαθήτριες.

Την Εκπαιδευτική Αναγέννηση εκπροσώπησαν επάξια οι μαθήτριες Κατερίνα Χαλμπέ από τη γ΄ Γυμνασίου και Βαρβάρα Τσεκούρα από τη Γ’ Λυκείου.

Η μαθήτρια Κατερίνα Χαλμπέ που είχε διακριθεί με το 3ο Βραβείο Εισήγησης «Η Φυσική Μαγεύει – 2021» παρουσίασε το θέμα: «Μαύρες και Λευκές Τρύπες».

Η μαθήτρια Βαρβάρα Τσεκούρα παρουσίασε το θέμα: «Rosalind Franklin: Η ‘’αφανής ηρωίδα’’ των δυο Nobel».

Συγχαρητήρια στις μαθήτριες του Σχολείου μας για τη συμμετοχή τους και τις ενδιαφέρουσες ομιλίες τους.