Ομιλία αποφοίτου μας με θέμα τη Ρωμαϊκή Αρχιτεκτονική στην Αθήνα

Την Τρίτη 16 Απριλίου 2019 η σχολική κοινότητα της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης είχε την ευκαιρία να υποδεχθεί ένα δικό της παιδί, την απόφοιτο Γαρυφαλλιά Παπουτσή, απόφοιτο επίσης, πλέον, της  Αρχιτεκτονικής Σχολής του Πολυτεχνείου Πατρών.

Η απόφοιτός μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και, υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Ιστορικού-Φιλολόγου κυρίου Βασίλη Λυμπερόπουλου, πραγματοποίησε ομιλία στους μαθητές της Α΄ & Β΄ Λυκείου με θέμα τις αποτυπώσεις της ρωμαϊκής αρχιτεκτονικής στην Αθήνα και πιο συγκεκριμένα, τα αρχιτεκτονικά μνημεία με τα οποία ο Ρωμαίος αυτοκράτορας Ανδριανός κόσμησε την πόλη της Παλλάδας.

Μέσα από την ομιλία, οι μαθητές συνειδητοποίησαν για μια ακόμη φορά την ανάγκη για ευρύτητα του πνεύματος και των ενδιαφερόντων, σε μια εποχή που επιτάσσει αυστηρή εξειδίκευση. Γιατί, ο ολοκληρωμένος επιστήμονας, είτε θεραπεύει τις θετικές είτε τις ανθρωπιστικές επιστήμες, οφείλει να αφουγκράζεται κάθε πτυχή του επιστητού.