Ομάδα Εθελοντών Πυρασφάλειας στο Σχολείο μας

Με μεγάλη χαρά υποδέχτηκαν οι μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου του Σχολείου μας, Ομάδα Εθελοντών Πυρασφάλειας, τη Δευτέρα 21 Μαΐου 2018.

Οι εκπρόσωποι της Ομάδας – ανάμεσα στους οποίους υπάγεται και γονέας μαθητή μας – ενημέρωσαν τους πολίτες τους «αύριο» για τη σημασία και τη σπουδαιότητα του εθελοντισμού σε εποχές που το ενδιαφέρον για τον συνάνθρωπο, για τα ζώα, για τη φύση, για το περιβάλλον και για τη ζωή είναι έννοιες ιδιαίτερα σπουδαίες και κρίσιμες.

Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στο σπουδαίο έργο που υλοποιούν καθημερινά προστατεύοντας την ευρύτερη περιοχή των Αφιδνών, που αποτελεί έναν σημαντικό πνεύμονα οξυγόνου κα πρασίνου για ολόκληρη την περιοχή της Αττικής!

Οι μαθητές μας έθεσαν ερωτήσεις στην Ομάδα Εθελοντών, συζήτησαν μαζί τους για τους κινδύνους και τις προκλήσεις που έχουν αντιμετωπίσει σε κρίσιμες καταστάσεις και τους ευχαρίστησαν για το σημαντικό έργο που επιτελούν, αποτελώντας πρότυπα προς μίμηση.