«Οι Φεγγαροσκεπαστές» της Β΄ Δημοτικού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες από τη Β΄ Δημοτικού του Σχολείου μας, το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022 εισέπραξαν το πιο θερμό μας χειροκρότημα και παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση «Οι Φεγγαροσκεπαστές» που βασίζεται στο παραμύθι «Le Cache lune» του Εric Puybaret.

Κάποιοι από τους στίχους του Θεατρολόγου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης κύριου Νικόλα Ράπτη που ανέλαβε τη θεατρική διασκευή και τη σκηνοθεσία, αναφέρουν χαρακτηριστικά:

”Το φεγγάρι θα λάμπει… ψηλά

Και ο χρόνος για σένα… κυλά

Το ταξίδι σου θα ‘ναι… μπροστά

Τ’ όνειρό σου θα μοιάζει… κοντά!”

Συγχαρητήρια στον κύριο Νικόλα Ράπτη, στις δασκάλες της Β΄ Δημοτικού για τη διδασκαλία των κειμένων καθώς και σε όλους τους συντελεστές για το άψογο αποτέλεσμα!

Συγχαρητήρια στους μικρούς μας πρωταγωνιστές που διασκέδασαν, απέκτησαν εμπειρίες, δοκίμασαν όποια ιδέα περνούσε από το μυαλό τους, αυτοσχεδίασαν, πειραματίστηκαν και συμμετείχαν στην παράσταση!