«Οι φίλοι μας, οι φίλες μας» Δράση για τη φιλία από τους μαθητές της Ε΄ Δημοτικού

Με αφορμή το μάθημα της Γλώσσας και την ενότητα «Οι φίλοι μας, οι φίλες μας», οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού συζήτησαν για την έννοια της φιλίας, ποια είναι εκείνα τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένας καλός φίλος και αναζήτησαν πληροφορίες για ζευγάρια φίλων που είναι γνωστά στην ιστορία για τη δυνατή, ανόθευτη, ανιδιοτελή και αληθινή φιλία τους.

Επιπλέον, γνώρισαν την ιστορία το Δάμωνα και το Φιντία, δυο αχώριστων και αγαπημένων φίλων, που ακόμα και μπροστά στον θάνατο η φιλία τους παρέμεινε αρραγής.

Στη συνέχεια οι μαθητές ανέτρεξαν σε πολύτιμα, σοφά ρητά για τη φιλία, επέλεξαν εκείνο που τους εντυπωσίασε περισσότερο και συμπλήρωσαν τον δεκάλογο του καλού φίλου!