«Οι μικροί ανασκαφείς» της Δ΄ Δημοτικού στο Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ Δημοτικού την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2022 μεταμορφώθηκαν σε «μικρούς ανασκαφείς» και επισκέφθηκαν το Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τα παιδιά πραγματοποίησαν ένα ταξίδι στον χρόνο, ενημερώθηκαν για την πρώτη εμφάνιση ζωντανών οργανισμών στον πλανήτη Γη μέχρι και την εξαφάνιση των τελευταίων ελεφάντων που έζησαν στην Ευρώπη. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε βιωματικά παιχνίδια και να εξερευνήσουν τον ενδιαφέροντα κόσμο της Παλαιοντολογίας.

Με την καθοδήγηση του έμπειρου προσωπικού του Μουσείου τα παιδιά πραγματοποίησαν προσομοίωση πραγματικής ανασκαφής σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο. Έπειτα, κατασκεύασαν γύψινα στολίδια με μορφή απολιθωμάτων, τα οποία στη συνέχεια πήραν μαζί τους ως αναμνηστικά της επίσκεψης.