Οι Μαθητικές Χορωδίες του Σχολείου σε μουσικό αφιέρωμα για τον Μίκη Θεοδωράκη

Στο κατάμεστο Θέατρο Ακροπόλ πραγματοποιήθηκε η μουσική παράσταση – αφιέρωμα στον εφηβικό Μίκη Θεοδωράκη, τη Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2019.

Στην εκδήλωση που παρουσίασε η ηθοποιός κυρία Μιμή Ντενίση, συμμετείχαν οι Μαθητικές Χορωδίες του Σχολείου μας μαζί με την Χορωδία του Πανελλήνιου Συλλόγου Προστασίας, Ενημέρωσης και Βοήθειας Καρδιοπαθών Παιδιών και Ενηλικών «Η Καρδιά του Παιδιού» και τίμησαν με την παρουσία τους γονείς και παιδιά.

Οι Χορωδίες Junior και Senior και η Χορωδία του Γυμνασίου – Λυκείου του Σχολείου μας μαζί με την Χορωδία του Συλλόγου «Η Καρδιά του Παιδιού» υπό τη Διεύθυνση του μαέστρου κύριου Στέφανου Καρδιόλακα, με τη συμμετοχή του μουσικού κύριου Δημήτρη Κλειδά και πλήθος ακόμα αξιόλογων μουσικών «γέμισαν» τη σκηνή του Θεάτρου με νότες, μουσική και τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη, που έγραψε σε νεαρή ηλικία για παιδιά, πολλά από τα οποία ήταν αγαπημένα τραγούδια στη δημοφιλή τότε ραδιοφωνική εκπομπή «Η θεία Λένα στα μικρά παιδιά».

Το χειροκρότημα του κοινού αποτέλεσε το μεγαλύτερο «δώρο» για τις Χορωδίες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης και τη Χορωδία του Συλλόγου «Η Καρδιά του Παιδιού» που μέσω της ερμηνείας τους και της εξαίρετης παρουσίας τους και συμμετοχής τους, συγκίνησαν τους θεατές και τους «ταξίδεψαν» με όχημα τις συνθέσεις του σπουδαίου Μίκη Θεοδωράκη και την ποίηση των Βασίλη Ρώτα, Χάρη Σακελλαρίου, Μιχαήλ Στασινόπουλου, Νίκου Γκάτσου, Αντιγόνης Μεταξά (Θείας Λένα), Γιώργου Σεφέρη, Brendan Behan σε απόδοση Βασίλη Ρώτα, Κώστα Χατζόπουλου και Κώστα Βίρβου.

Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή τους.