Οι μαθητές των Ομίλων Βιολογίας και των κατευθύνσεων Υγείας & Ζωής παρακολούθησαν τη 15η Διημερίδα Βιολογίας «Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία»

Οι μαθητές των Ομίλων Βιολογίας Γυμνασίου και Λυκείου και οι μαθητές των κατευθύνσεων Υγείας & Ζωής Β’ και Γ’ Λυκείου του Σχολείου μας παρακολούθησαν διαδικτυακά στις 19 και 20 Μαρτίου 2021 τη 15η Διημερίδα Βιολογίας με θέμα «Η κοινωνία συναντά τη σύγχρονη Βιολογία». Οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με σύγχρονα θέματα Μοριακής Βιολογίας, Βιοτεχνολογίας και Θαλάσσιας Βιολογίας μέσα από διαλέξεις Πανεπιστημιακών καθηγητών προσαρμοσμένες στο επίπεδο τους. Το συντονισμό της παρακολούθησης είχαν οι καθηγητές Βιολογίας κα Βαλεντίνα Κουμπενά και κος Αντώνης Κριμιτζάς και η καθηγήτρια Χημείας κα Λεωνή Παναγιωτοπούλου.

Τη 15η Διημερίδα Βιολογίας διοργάνωσε το Ράλλειο Λύκειο και η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημών.