Οι μαθητές του Προνηπιαγωγείου στο Πάρκο «Δρω»

Την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2022 όλοι οι μαθητές από το Προνηπιαγωγείο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο πάρκο «Δρω» και συμμετείχαν στο διαδραστικό πρόγραμμα «Οι εποχές».

Η εκπαιδευτική επίσκεψη ήταν επέκταση των δραστηριοτήτων που έγιναν στο Σχολείο και μια αφορμή για να εμπεδώσουν τα παιδιά με βιωματικό τρόπο τις γνώσεις που είχαν ήδη κατακτήσει.

Τα παιδιά συμμετείχαν σε παιχνίδια ρόλων κα υποδύθηκαν τα μυρμήγκια, τα αποδημητικά πουλιά, τις μέλισσες και τις αρκούδες.

Όλα τα παιχνίδια βασίζονταν στην ομαδικότητα και τη συνεργασία και με αυτό τον τρόπο οι μαθητές αβίαστα πήραν πολλές πληροφορίες για τις συνήθειες των ζώων σε κάθε διαφορετική εποχή.

Οι δραστηριότητες πρόκειται να συνεχιστούν στο προαύλιο του Νηπιαγωγείου μας κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με την παρατήρηση του δέντρου που αλλάζει μορφή κατά τις εναλλαγές των εποχών.