Οι μαθητές του Ομίλου Δημοσιογραφίας στον Ραδιοφωνικό Σταθμό «Αθήνα 9.84»

Οι μαθητές του Ομίλου Δημοσιογραφίας του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2019 το Ραδιοφωνικό Σταθμό «Αθήνα 9.84», που εδρεύει στην Τεχνόπολις του Δήμου Αθηναίων.

Έχοντας ως ξεναγό τη διακεκριμένη Δημοσιογράφο κυρία Τζέλα Παυλάκου, οι μαθητές μας συγκέντρωσαν πληροφορίες για την ιστορία του ραδιοφώνου και του ειδησεογραφικού ραδιοφωνικού σταθμού 9.84 και για τα εφόδια που χρειάζεται να συγκεντρώσει ένας νέος, αν φιλοδοξεί να ασχοληθεί με τη Δημοσιογραφία.

Ιδιαίτερα εντυπωσιακά ήταν τα εκθέματα που είδαν οι μαθητές, μεταξύ των οποίων τα μηχανήματα του πρώτου ραδιοφωνικού σταθμού των ενόπλων δυνάμεων αλλά και εκείνα του ραδιοφωνικού σταθμού που λειτούργησε στο Πολυτεχνείο, κατά την εξέγερση των φοιτητών, το 1973.

Την καλύτερη όμως στιγμή την έζησαν οι μαθητές μας εντός του στούντιο, όταν φιλοξενήθηκαν και μίλησαν «στον αέρα», στην εκπομπή της βραβευμένης με το Βραβείο Μπότση, δημοσιογράφου κυρίας Ελεωνόρας Ορφανίδου.

Τους μαθητές μας συνόδευσε ο καθηγητής και Υπεύθυνος του Ομίλου Δημοσιογραφίας κύριος Αντώνης Κουντούρης.

Ήταν πραγματικά μια αξέχαστη εμπειρία για τους νεαρούς «δημοσιογράφους» μας.