Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας μαθαίνουν για την ελιά

Οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου μας είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν διαδικτυακά τη θεματική ενότητα «Η ελιά». Δεδομένου ότι η έναρξη της θεματικής συνέπεσε με το ξεκίνημα της τηλεκπαίδευσης χρησιμοποιήθηκαν πρωτότυποι τρόποι για να διατηρηθεί ζωντανό και αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών.

Αρχικά οργανώθηκαν πειράματα και τα παιδιά ακολούθησαν τα βήματα ενός μικρού ερευνητή, αποτυπώνοντας την υπόθεση και διαπιστώνοντας την επαλήθευση ή το αντίθετο.

Πραγματοποίησαν ψηφοφορία για να προσομοιώσουν τη διαμάχη της θεάς Αθηνάς και του θεού Ποσειδώνα για το όνομα της πόλης της Αθήνας.

Έπαιξαν παζλ μέσω της πλατφόρμας και έφτιαξαν το γράμμα «Εε» με ζυμαράκι από ελαιόλαδο.

Επισκέφθηκαν διαδικτυακά το Μουσείο της Ακρόπολης και είδαν το ανάγλυφο της θεάς Αθηνάς.

Οι μαθητές ολοκλήρωσαν ευχάριστα τη δράση παίζοντας κουίζ!