Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας μαθαίνουν τα Μέσα Επικοινωνίας

Τη θεματική ενότητα “μέσα επικοινωνίας/ means of communication ” προσέγγισαν οι μαθητές και μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας τόσο στα Ελληνικά όσο και στα Αγγλικά.

Στο μάθημα των Αγγλικών παρουσιάστηκε το λεξιλόγιο της ενότητας με κατάλληλο οπτικοακουστικό υλικό και τα παιδιά δημιούργησαν αυτοσχέδια τηλέφωνα με τα οποία επικοινώνησαν μεταξύ τους στην Αγγλική γλώσσα.  Έγινε συζήτηση για το ταχυδρομείο, την αποστολή γραμμάτων, τα γραμματόσημα και το ρόλο του ταχυδρόμου μέσα από τα βιβλία της σειράς “Postman Pat”.

Όλοι οι μικροί μας μαθητές και οι μικρές μας μαθήτριες έγραψαν γράμματα  σε τυχαίο αποστολέα -συμμαθητή τα οποία έβαλαν σε αυτοσχέδιο “mail box ” Αγγλικού τύπου. Σε ένα διασκεδαστικό παιχνίδι ρόλων τα παιδιά έγιναν ταχυδρόμοι, παρέδωσαν και έλαβαν γράμματα. Στο τέλος όλοι άνοιξαν τα γράμματα από τους φίλους και τις φίλες τους και βρέθηκαν μπροστά σε μια ευχάριστη έκπληξη!