Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μαθαίνουν την πυραμίδα της διατροφής

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην εικονική αγορά που διαμόρφωσαν μαζί με τις εκπαιδευτικούς τους!

Οι μικροί μαθητές από το σύνολο των τμημάτων διάλεξαν τα προϊόντα που επιθυμούσαν, διάβασαν τις τιμές που αναγράφονταν στις καρτέλες, πλήρωσαν τα τρόφιμα στο ταμείο και στη συνέχεια τα τοποθέτησαν στη χειροποίητη τρισδιάστατη πυραμίδα της διατροφής ή στην αντίστοιχη επιδαπέδια που είχαν φιλοτεχνήσει στο πλαίσιο ομαδικής εργασίας.

Μέσα από το παιχνίδια οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας ευαισθητοποιήθηκαν για το θέμα της υγιεινής διατροφής και ενθαρρύνθηκαν ώστε να επιλέγουν τρόφιμα που προάγουν την υγεία τους.

Η συγκεκριμένη βιωματική δράση εντάσσεται στο Πρόγραμμα «Αγωγή Υγείας» που εκπονείται τη φετινή χρονιά στο Νηπιαγωγείο.