Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Προνηπιαγωγείου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Οι μικροί μαθητές του Προνηπιαγωγείου και του Νηπιαγωγείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2019 επισκέφθηκαν το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ένας ελέφαντας στο δωμάτιο».

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν μαζί με τον μικρό Κωστή και τον Σωκράτη τον ελέφαντα, στο παράξενο νησί των παπουτσιών και να βρουν εκεί τις σόλες που δεν λιώνουν!

Παρακολουθώντας μια ιστορία βασισμένη τόσο σε καθημερινά, όσο και σε φανταστικά γεγονότα τα παιδιά διασκέδασαν αλλά και κατανόησαν τι σημαίνει «Θυμάμαι και ξεχνώ» ή «Έχω αναμνήσεις» και πώς συνδέονται όλα αυτά με τις δικές τους εμπειρίες και με την επιθυμία τους να κρατήσουν ζωντανές τις όμορφες στιγμές.

Η παράσταση αποτέλεσε σημείο αναφοράς για τις διαδραστικές δραστηριότητες που εξελίχθηκαν τις επόμενες μέρες μέσα στην τάξη σύμφωνα πάντα με τις προτάσεις που έλαβαν οι εκπαιδευτικοί προκειμένου να βοηθήσουν τα παιδιά να συνδεθούν βιωματικά με το θέμα της μνήμης.