Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου στο ΟΑΚΑ για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου μαζί με τους δασκάλους τους επισκέφθηκαν το Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών τη Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2019 και συμμετείχαν στο Πρόγραμμα «Παιχνίδια στα Βήματα των Ολυμπιονικών», που διοργανώνει ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος «Ο Πρωταθλητής».

Οι μαθητές του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους ιστορικούς χώρους που φιλοξένησαν τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 και ψυχαγωγήθηκαν μαθαίνοντας να παίζουν γνωστά αλλά και μη διαδεδομένα Ολυμπιακά αθλήματα στους φυσικούς τους χώρους.

Δίπλα στους μαθητές βρίσκονταν συνεχώς Καθηγητές Φυσικής Αγωγής, Ομοσπονδιακοί Προπονητές και Προπονητές Αθλημάτων.

Μέσω της συμμετοχής τους στο Πρόγραμμα καλλιεργήθηκαν στο σύνολο των μαθητών οι Ολυμπιακές αξίες ενώ ταυτόχρονα απόλαυσαν το παιχνίδι και τον αθλητισμό μέσα στους επιβλητικούς αθλητικούς χώρους.