Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού στο Εργαστήριο «Science and Art – Dr Πειραματίξ»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης επισκέφτηκαν την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2019 το Εργαστήριο «Science and Art – Dr Πειραματίξ», στο Παλαιό Φάληρο.

Εκεί συνέχισαν το ταξίδι στην επιστήμη της Φυσικής, που είχαν ήδη ξεκινήσει στο εργαστήριο του Σχολείου μας, παρακολουθώντας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ταξίδια Φωτός».

Μέσα από μια σειρά πειραμάτων, στα οποία συμμετείχαν όλα τα παιδιά, με την καθοδήγηση ειδικά καταρτισμένων επιστημόνων οι  μαθητές μας προσέγγισαν την  έννοια του φωτός καθώς και τα φαινόμενα που οφείλονται σε αυτό!

Έχοντας πλέον εξοικειωθεί με την πειραματική διαδικασία και τα βήματα αυτής, μιας και την ακολουθούν από την αρχή της σχολικής χρονιάς μαζί με τους δασκάλους τους, οι μικροί επιστήμονες ερμήνευσαν φαινόμενα της καθημερινής ζωής τους όπως το ουράνιο τόξο, η σκιά κ.ά.

Ήταν μια ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική επίσκεψη που ενθουσίασε τα παιδιά ενισχύοντας ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον τους για τη Φυσική!