Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού γνωρίζουν τον Ρήγα Φεραίο

Δεν υπάρχει σχολική εορτή για την 25η Μαρτίου χωρίς να ακουστεί ο Θούριος του Ρήγα Φεραίου! Η εικόνα του διακρίνεται ανάμεσα στις εικόνες των οπλαρχηγών κι όμως δεν πολέμησε με το τουφέκι του αλλά με την πένα του.

Προσπαθώντας να κατανοήσουν το πώς αποφάσισαν μετά από τόσα χρόνια σκλαβιάς οι Έλληνες του 1821 να ξεσηκωθούν οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού «συνάντησαν» τον Ρήγα Βελεστινλή ή αλλιώς τον Ρήγα Φεραίο και το όραμά του.

Η προσωπικότητά του γοήτευσε τους μαθητές όπως και το άκουσμα του Θούριου που σε μια από τις διαδικτυακές συναντήσεις έκανε τις οθόνες να ξεχειλίσουν από συγκίνηση. Η συζήτηση στράφηκε γρήγορα σε σπουδαίες φράσεις του. Όλες τους μας εντυπωσίασαν, αλλά ο κάθε μαθητής ξεχώρισε μια… αυτή που του ξυπνά ιδιαίτερες σκέψεις και συναισθήματα!