Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού στο Μουσείο Πειραμάτων Καισαριανής

Οι μαθητές όλων των τμημάτων της Ε΄ Δημοτικού την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2022 στο πλαίσιο των εξωσχολικών – εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων επισκέφτηκαν με τη συνοδεία των δασκάλων τους, το Μουσείο Πειραμάτων, στην Καισαριανή.

Τα παιδιά παρακολούθησαν το πρόγραμμα «CSI: Μυστήριο στο Εργαστήριο», έγινα για λίγο ερευνητές και μελέτησαν το DNA και τα μυστικά του.

Μια κλοπή που συνέβη στο Μουσείο και οι καταθέσεις των μαρτύρων αποτέλεσαν την αφορμή ώστε οι μαθητές να βρουν αποτυπώματα, να χρησιμοποιήσουν μικροσκόπια, να αναλύσουν DNA και να ανακαλύψουν τον ένοχο.

Επιστρέφοντας από την επίσκεψη ομαδικά τα παιδιά κατασκεύασαν μοντέλα του DNA αξιοποιώντας όσα παρακολουθήσαν στον χώρο της επίσκεψης και όσα είχαν συζητήσει στην αίθουσα τις προηγούμενες ημέρες. Με αυτά στόλισαν τις σχολικές αίθουσες!