Οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού στα «Ίχνη του δάσους»

Την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019 οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα ίχνη του δάσους», το οποίο υλοποιήθηκε υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτών του Προγράμματος «ΔΡΩ» στο Αισθητικό Δάσος της Καισαριανής.

Ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία έρευνας και δράσης για τους συμμετέχοντες, καθώς πρόσφερε την ευκαιρία να γνωρίσουν πώς «διαβάζεται» το υπαίθριο σκηνικό, χρησιμοποιώντας όλες τις αισθήσεις τους, συλλέγοντας πληροφορίες μέσα από την αναγνώριση των αποτυπωμάτων που αφήνουν τα διάφορα πλάσματα και φαινόμενα της φύσης.

Πιο συγκεκριμένα, οι μικροί εξερευνητές:

– συμμετείχαν σε ασκήσεις ησυχίας και εγρήγορσης, ώστε να εναρμονιστούν με τον «παλμό του δάσους»,

– με τη βοήθεια των εκπαιδευτών εξοικειώθηκαν με το ηχοτοπίο, διέκριναν τους ήχους της φύσης από τους θορύβους και έμαθαν να αντλούν πληροφορίες από τα κελαηδήματα των πουλιών,

– εντόπισαν φωλιές και μελέτησαν ίχνη από πατήματα ζώων,

– μύρισαν φυτά και αναγνώρισαν οικείες μυρωδιές (της ρίγανης, του θυμαριού, της δάφνης κ.ά.),

– παρατήρησαν φυσικά υλικά που βρίσκουμε τυχαία στο δάσος (φτερά, κέρατα και κόκαλα ζώων, αποξηραμένα φυτά, μανιτάρια κλπ.) και χρηστικά αντικείμενα και ίχνη που μαρτυρούν ανθρώπινες δραστηριότητες (σκοινιά, λάμπες, μπαταρίες, σημάδια σε κορμούς, καψούλια κ.ά.),

– έμαθαν τι πρέπει να λαμβάνουν υπόψη τους οι επισκέπτες του δάσους προκειμένου να φτιάξουν εστίες φωτιάς,

– συμμετείχαν σε δραστηριότητες εξάσκησης της αίσθησης προσανατολισμού,

– περπάτησαν σε μονοπάτια και θαύμασαν την ομορφιά της φύσης.

Επιστρέφοντας στο σχολείο, οι μαθητές εξέφρασαν τις εντυπώσεις τους και επισήμαναν την ανάγκη διατήρησης και προστασίας του οργανισμού αυτού και των κατοίκων του, ενώ με τα «αναμνηστικά» που συνέλεξαν δημιούργησαν εικαστικές συνθέσεις.