Οι μαθητές της Δ΄ Δημοτικού στο Κέντρο Γαία του Μουσείου Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας

Την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες από τη Δ΄ Δημοτικού μαζί με τους δασκάλους τους πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Γαία του Μουσείου Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας προκείμενου να περιηγηθούν στη διαδραστική έκθεση για την κλιματική αλλαγή με τίτλο «Κλιματική Αλλαγή και Εμείς».

Τα παιδιά κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους ενημερώθηκαν για τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής, τον βαθμό στον οποίο μας επηρεάζει και τον τρόπο που μπορεί να βοηθήσει ο καθένας τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους 17 εκθεσιακούς σταθμούς που αναφέρονται στις εξής θεματικές κατηγορίες:

Ενέργεια, Μεταφορές, Παραγωγή Τροφίμων, Χρήση Νερού, Απορρίμματα – Ανακύκλωση,  Επιστημονική Έρευνα, Επιπτώσεις Προσωπική Ευθύνη και Παγκοσμιότητα.