Οι μαθητές της Δ΄ Δημοτικού επιλέγουν το αγαπημένο τους λογοτεχνικό βιβλίο

«Το διάβασμα είναι όπως η τροφή και το νερό. Το πνεύμα που δε διαβάζει χάνει βάρος, όπως ένα σώμα που δεν τρώει»

-Βίκτορ Ουγκώ

Οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού αξιοποίησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις ημέρες των διακοπών των Χριστουγέννων. Επέλεξαν ένα λογοτεχνικό βιβλίο, το διάβασαν και εμπνεύστηκαν από αυτό για να δημιουργήσουν. Κάποιοι προτίμησαν να αναδιηγηθούν την αγαπημένη τους σκηνή,  άλλοι να κατασκευάσουν αφίσες και μακέτες, ενώ άλλοι παρουσίασαν τα βασικά στοιχεία του βιβλίου τους μέσω PowerPoint.

Η συγκεκριμένη δραστηριότητα είχε στόχο να προωθήσει τη φιλαναγνωσία των μαθητών μας, να τους δώσει την ευκαιρία να εκφραστούν μέσω του γραπτού λόγου ή χρησιμοποιώντας τις καλλιτεχνικές τους δεξιότητες, να έρθουν σε επαφή με διαφορετικά λογοτεχνικά είδη και να εξασκηθούν στον δημόσιο λόγο, παρουσιάζοντας τις εργασίες τους στους συμμαθητές τους. Όλοι τους απόλαυσαν τη διαδικασία και ήταν πολύ περήφανοι για τις δημιουργίες τους. Το ίδιο υπερήφανοι νιώσαμε και εμείς για εκείνους!