Οι μαθητές της Γ’ Λυκείου παρουσιάζουν τα αγαπημένα τους ποιήματα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ομάδας 2 της Γ’ Λυκείου την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου στο πλαίσιο του μαθήματος των Νέων Ελληνικών επέλεξαν να παρουσιάσουν διαδικτυακά μελοποιημένα και αγαπημένα ποιήματά τους, προκειμένου να κλείσει ποιητικά και μελωδικά αυτή η χρονιά.

Ο χώρος της διαδικτυακής συνάντησης γέμισε με όμορφες εικόνες και ήχους αλλά κυρίως με στίχους. Τα παιδιά μίλησα για όσα τα άγγιξαν συναισθηματικά και τα συγκίνησαν.

Μεταξύ άλλων ακούστηκαν μελοποιημένα ποιήματα του Οδυσσέα Ελύτη (Το παράπονο, Το θαλασσινό τριφύλλι), του Νίκου Γκάτσου (Κεμάλ, Χάρτινο το φεγγαράκι, Αν θυμηθείς το όνειρό μου), του Γιώργου Σεφέρη (Ο γυρισμός του ξενιτεμένου), του Κώστα Βάρναλη (Η μπαλάντα του κυρ – Μέντιου) και του Νίκου Καββαδία (Εσμεράλδα).

Τα παιδιά συγκίνησαν με την ποιότητα των επιλογών τους και την ευαισθησία τους, δίνοντας ένα όμορφο και αισιόδοξο τέλος σε μια δύσκολη χρονιά.