Οι μαθητές της Γ’ και Δ’ Δημοτικού στη θεατρική παράσταση «Το σκλαβί»

Οι μαθητές της Γ’ και Δ’ Δημοτικού του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία, να παρακολουθήσουν την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2019 τη θεατρική παράσταση «Το σκλαβί», ένα παραμύθι της Ξένιας Καλογεροπούλου που παρουσιάζεται στο Θέατρο «Πόρτα».

Το θεατρικό έργο, που βασίζεται σε λαϊκό παραμύθι με ρίζες από τη Σύμη, αναφέρεται σε δυο παιδιά που μεγαλώνουν μαζί, αν και τα «χωρίζει» έντονη κοινωνική διαφορά. Ωστόσο, κάποια στιγμή αισθάνονται αγάπη για την ίδια γυναίκα με αποτέλεσμα από φίλοι να γίνουν αντίζηλοι.

Οι μαθητές μας απήλαυσαν το θεατρικό έργο και μέσω της παράστασης αντιλήφθηκαν πώς ένα λιτό φόντο έχει την ικανότητα να γεμίζει με χρώματα με ένα μόνο κομμάτι ύφασμα, το οποίο μπορεί να μετατραπεί και να αποτελέσει κάθε φορά ένα διαφορετικό σκηνικό.

Οι ερμηνείες των ηθοποιών ήταν ιδιαίτερα αξιόλογες και η προσέγγιση του θεατρικού κειμένου πολύ ενδιαφέρουσα.