Οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού στο Ολυμπιακό Μουσείο Αθλητισμού

Την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Δημοτικού μαζί με τις δασκάλες τους επισκέφτηκαν το Ολυμπιακό Μουσείο Αθλητισμού!

Τα παιδιά πραγματοποίησαν θεματική περιήγηση και βιωματικές δράσεις, εικαστικές δραστηριότητες και παιχνίδια δραματοποίησης στο πλαίσιο του προγράμματος «Το ταξίδι της φλόγας» που βασίζεται στο ταξίδι της Ολυμπιακής Φλόγας και τους συμβολισμούς της.

Επιπλέον είχαν την ευκαιρία να κάνουν βιωματική περιήγηση και κατασκευές στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Για ένα κλαδί αγριελιάς». Τα παιδιά ταξίδεψαν στην αρχαιότητα, γνώρισαν τον αρχαίο Ολυμπιονίκη και περιηγήθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες της εποχής εκείνης μέσα από ένα παιχνίδι με παραστάσεις των αρχαίων αθλημάτων, τα σύμβολα της Νίκης και ένα εργαστήρι χειροτεχνίας.