Οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού «γνωρίζουν» το κλίμα και τα καιρικά φαινόμενα

Οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2019 επισκέφτηκαν τον επιστημονικό – βιωματικό χώρο Πειραματίξ, στο Π. Φάληρο, όπου παρακολούθησαν ένα πλούσιο πρόγραμμα σχετικά με τον καιρό και τα μετεωρολογικά φαινόμενα.

Αρχικά κατανόησαν τις κινήσεις της Γης γύρω από τον Ήλιο και τον εαυτό της, τα επιμέρους φυσικά φαινόμενα που επηρεάζουν τον καιρό και στη συνέχεια προσπάθησαν να φανταστούν και να κατασκευάσουν όργανα μέτρησης των φαινομένων αυτών. Στη συνέχεια δημιούργησαν, με την καθοδήγηση καταρτισμένου επιστήμονα, προσομοιώσεις καιρικών φαινομένων, χρησιμοποίησαν τα κατάλληλα όργανα και έμαθαν τις μονάδες μέτρησης που χρησιμοποιούνται κατά περίπτωση. Ειδικότερα, γνώρισαν, μεταξύ άλλων, τη θερμοκρασία, το θερμόμετρο και τους βαθμούς Κελσίου, την ένταση των ανέμων και τα μποφόρ, το υγρόμετρο τρίχας, τους κεραυνούς, τη βροχή, το χιόνι και το χαλάζι, την ομίχλη και τον ανεμοστρόβιλο.

Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία για όλους!