Οι μαθητές της γ΄ Γυμνασίου στο Πολεμικό Μουσείο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της γ’ Γυμνασίου, στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος, επισκέφτηκαν το Πολεμικό Μουσείο την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2024. Η εκπαιδευτική επίσκεψη είχε ως στόχο τη σωστή και ολόπλευρη πληροφόρηση τους για την πορεία του ελληνισμού καθώς και την επακόλουθη τόνωση της εθνικής τους μνήμης.

Με αρωγούς τις ξεναγούς του Μουσείου το ταξίδι των μαθητών ξεκίνησε από τους πρώτους ελληνικούς πολιτισμούς της αρχαιότητας κι έφτασε μέχρι τα καίρια για την ανθρωπότητα γεγονότα του Β’ Παγκοσμίου πολέμου, με τους μαθητές να θαυμάζουν τα σημαντικά ευρήματα και τα πολεμικά κειμήλια της εκάστοτε περιόδου.

Αποκορύφωμα της εκπαιδευτικής εκδρομής αποτέλεσε η ενδιαφέρουσα περιήγηση στον εξωτερικό χώρο του Μουσείου που τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά αρκετά υπέρογκα όπλα και πολεμικά αεροπλάνα που επάνδρωσαν την ελληνική αεροπορία κατά τη διάρκεια σημαντικών πολεμικών συγκρούσεων.