Οι μαθητές της γ΄ Γυμνασίου στην Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία

Οι μαθητές και οι μαθήτριες από τη γ΄ Γυμνασίου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποίησαν, συνοδεία των καθηγητών τους, εκπαιδευτική επίσκεψη στην Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία ώστε να ενημερωθούν για τη διαδικασία της πρόγνωσης του καιρού.

Μετά από μια ενδιαφέρουσα ξενάγηση στα όργανα ανίχνευσης που βρίσκονται στον προαύλιο χώρο της Ε.Μ.Υ., στη συνέχεια ακολούθησε εισήγηση από τον Σμήναρχο κύριο Γεώργιο Αλεξάκη.

Το ιδιαίτερο ενδιαφέρον που παρουσίασε η μαθητική ομάδα του Σχολείου μας είχε ως αποτέλεσμα την ξενάγησή τους στο Τμήμα της Πρόγνωσης (Εθνικό Κέντρο Προγνώσεων) όπου και ενημερώθηκαν οι μαθητές μας αναλυτικά για τον τρόπο που πραγματοποιείται η πρόγνωση του καιρού, από τον Διευθυντή του Εθνικού Μετεωρολογικού Κέντρου κύριο Θεόδωρο Κολυδά.