Οι μαθητές της Β’ Λυκείου στο Εργοστάσιο της εταιρείας «Korres»

Tην Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2018, οι μαθητές της Β Λυκείου, με τη συνοδεία των καθηγητών τους, επισκέφτηκαν το εργοστάσιο της εταιρείας «Korres», στα Οινόφυτα.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τον Υπεύθυνο του εργοστασίου, κύριο Πανταζή, στους χώρους της εταιρείας όπου παρασκευάζονται και συσκευάζονται τα φυτικά καλλυντικά, αλλά και στα  ειδικά εργαστήρια, όπου γίνονται οι χημικές παρασκευές των σκευασμάτων, που στηρίζονται εξ ολοκλήρου σε φυτικά προϊόντα. Στη συνέχεια, στο αμφιθέατρο που διαθέτουν οι εγκαταστάσεις,  παρακολούθησαν μια προβολή για την ιστορία και την εξέλιξη της βιομηχανίας «Korres» και ενημερώθηκαν για τις ιδιαιτερότητες και τις απαιτήσεις της σημερινής εγχώριας και διεθνούς αγοράς.

Στο τέλος της επίσκεψης οι μαθητές αποχώρησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις, κρατώντας φυτικά προϊόντα, που τους  δόθηκαν ως δώρο από την εταιρεία.