Οι μαθητές της Β’ Λυκείου σε Debate Λογοτεχνίας

Οι μαθητές της Β’ Λυκείου του Σχολείου μας κατά τη διάρκεια του Α’ Τετραμήνου της τρέχουσας σχολικής χρονιάς κλήθηκαν να διαβάσουν δυο κλασικά αριστουργήματα της δυστοπικής Λογοτεχνίας στα πλαίσια του μαθήματος.

Η επιλογή ήταν ανάμεσα στα βιβλία «Θαυμαστός, Καινούργιος Κόσμος» του Άλντους Χάξλεϋ και του «1984» του Τζωρτζ Όργουελ».

Η ανάγνωση ολοκληρώθηκε από τους περισσότερους μαθητές κατά τη διάρκεια των Χριστουγεννιάτικων διακοπών και κατόπιν, αφού μελέτησαν επιπρόσθετο υλικό και παρακολούθησαν όλοι μαζί την ομώνυμη ταινία «1984», συμμετείχαν σε διάλογο – αντίλογο, που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2019 με θέμα «Τζωρτζ Όργουελ VS Άλντους Χάξλεϋ : Ποιος από τους δυο φαντάστηκε με μεγαλύτερη επιτυχία τον δικό μας κόσμο;»

Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε με την πεποίθηση ότι το στοίχημα για τη φιλαναγνωσία κερδίζεται στην εφηβεία και με την ελπίδα ότι κάθε σελίδα, κάθε κεφάλαιο, κάθε βιβλίο πλουτίζουν και ελευθερώνουν το πνεύμα, βαθαίνουν και καλλιεργούν την ψυχή!

…ο Όργουελ φοβόταν ότι όλα αυτά που μισούμε στο τέλος θα μας καταστρέψουν.

Ο Χάξλεϋ φοβόταν ότι θα μας καταστρέψουν αυτά που αγαπάμε…

Niel Postman